ABC van een rechtvaardig en duurzaam leven
Recensie (WegWijs mei/juni 2007, jaargang 61, nr. 3)
In Nederlandse boekwinkels zijn genoeg boeken te vinden over wat God voor ons kan betekenen, hoe wij hem kunnen ervaren en ontdekken, en hoe wij bevrijd kunnen worden van occultisme, seksuele problemen of ziekte. Gek genoeg is er niet zoveel te vinden over hoe je in actie kunt komen voor een rechtvaardige en duurzame wereld. En boeken over een levensstijl waarbij je rekening houdt met de armen en Gods schepping.
Het boek L van Levensstijl is het eerste deel van een serie die deze leemte wil vullen. Het wil de lezer helpen daadwerkelijk een levensstijl te tonen die getuigt van rentmeesterschap. In het een-na-laatste hoofdstuk wordt dat met verwijzing naar Psalm 8 zo verwoord: ‘De drie-enige God, Vader, Zoon en heilige Geest, heeft het heelal en de aarde gemaakt en aan de mens gegeven als een kostbaar geschenk om op te passen.’
Christenen moeten daarom volgens de schrijfster activisten worden. Biddende activisten. ‘Het gebed verbindt ons immers aan mensen en situaties wereldwijd en we worden herinnerd dat alles wat we doen een geestelijke dimensie heeft.’ Met zondag 45 van de Heidelberger zeggen wij dat doorgaans iets anders: het gebed is allereerst een relatie met God. Maar hoewel het boek dingen soms net iets anders zegt dan wij gewend zijn, is het alleszins de moeite waard om te lezen. Het biedt een schat aan informatie. Meer nog, en dat is precies de bedoeling van het boek, het zet je aan erover na te denken hoe jij met Gods schepping omgaat. En het bepaalt je bij je verantwoordelijkheid voor je minderbedeelde naasten veraf en dichtbij. Toch miste ik iets in het boek. In het hoofdstuk over bovenmatig papiergebruik had ik graag iets gelezen over hoe wij pen en papier soms gebruiken als etalage van eigen gelijk. Hopelijk komt dat in een volgend deel van de serie aan de orde.
Henk Bouwmeester