Recensie (WegWijs maart/april 2012, jaargang 66, nr. 2 )
Je merkt er niet veel van, maar van tijd tot tijd promoveert er aan de Theologisch Universiteit iemand tot doctor in de theologie. Heel geleerd. Maar ver van je bed, lijkt het. Fijn als zo’n kersverse doctor het resultaat van zijn jarenlange studie in een boekje voor gewone mensen ‘vertaalt’. Dr. M.H. Oosterhuis doet dat met zijn studie over reinheid in het Oude Testament. In dit boekje staan onder meer veertien bijbelstudies over gedeelten uit OT en NT. Ze lijken me voor gebruik op verenigingen of bijbelstudieclubs prima geschikt.
De reinheid uit het OT blijkt samen te hangen met eerlijkheid, echtheid in de dienst aan God, tegenover schijn, huichelarij en vormendienst. ‘Eerlijkheid is een van de kernwaarden en een van de zegeningen van het koninkrijk der hemelen’ (p. 6).
Je kunt je voorstellen dat een promovendus erg geboeid is door zijn onderwerp. Je merkt dat goed in dit boekje. Soms dacht ik: echtheid mag dan alles zijn, daarom is alles nog geen echtheid. Het gesprek van Jezus met de Samaritaanse (Joh. 4) gaat volgens mij echt over iets anders en Jezus veroordeelt daarin niet generaliserend de dienst aan God van het hele volk van Joden en Samaritanen als huichelarij of vormendienst. Zo is Hij niet. Kijk maar naar wat zijn Geest Paulus laat zeggen in Handelingen 26:7.
Martin van Veelen