Stil, mijn ziel,
Gids op de weg van stilte en contemplatie
Recensie (WegWijs mei/juni 2023, jaargang 77, nr. 3)
Jos Douma is misschien wel de grootste pleitbezorger van de contemplatie en de Lectio Divina in de Nederlandse Gereformeerde Kerken. In de corona-tijd had de Zwolse predikant de tijd om zijn bevindingen rondom deze onderwerpen uit te werken en te bundelen. Het resultaat is het boek ‘Stil, mijn ziel’.
Het boek bestaat uit vier delen, die in totaal 21 hoofdstukken beslaan. Douma bespreekt de thema’s: Stilte en aanwezigheid, Lectio Divina, Het Jezusgebed en Centrerend gebed. In de afzonderlijke hoofdstukken gaat de voorganger in op een onderwerp, waarna een oefening, reflectievragen, een inspirerend citaat en een blokje verdieping zijn opgenomen.
Door deze opzet is ‘Stil, mijn ziel’ goed te gebruiken voor persoonlijk gebruik. Niet heel gek,overigens, omdat het boek is geschreven in een tijd dat we weinig contacten buiten de deur mochten hebben. Op een toegankelijke manier neemt Douma de lezer mee in eeuwenoude gebruiken in de kerk, om je lichaam en geest te richten op God.
Het boek is ook te gebruiken bij de gelijknamige online cursus, die terug te vinden is op de website School voor Spiritualiteit (www.levenindekerk.nl). Op deze digitale omgeving zijn meer cursussen terug te vinden, die de predikant in de afgelopen jaren heeft gegeven.
‘Stil, mijn ziel’ is een mooie manier om de stilte eigen te maken en het contact met God te intensiveren.
Frits Tromp