Recensie (WegWijs maart / april 2013, jaargang 67, nr. 2)
Een veelbelovend boek over een actueel onderwerp. Het is jammer dat het er wat onaantrekkelijk uitziet, maar als je begint te lezen is dat al gauw vergeten. De eerste twee hoofdstukken gaan over tevreden met te weinig en ontevreden met te veel. Ze stemmen tot nadenken: waar sta je in het leven? Ben je tevreden met zoals je nu leeft als christen, of ben je dan tevreden met te weinig? Maakt God deel uit van jouw verhaal of is het andersom? Hoe ga je om met de opdracht een zoutend zout te zijn in deze wereld? Heb je iets van Gods idee over verdeling, uitbuiting en armoede begrepen of hobbel je vrolijk achter de hier en nu geldende economische principes en normen aan?
Op een levendige manier neemt de schrijver je vervolgens mee de Bijbel door. Hij toont Adam en Eva voor de zondeval. En erna. Verworden tot autonome mensen in een wereld van egoïsme, geweld en nooit genoeg. Vervolgens Abram, Jozef en Mozes. De uittocht uit de Egyptische slavernij, een prachtig verhaal. Maar het echte verhaal moet nog beginnen: God haalt eerst Israël uit Egypte, om vervolgens de rest van het Oude Testament bezig te zijn om Egypte uit Israël te halen. Kijk naar het manna, de sabbatswetten en het jubeljaar. De economie van Egypte tegenover Gods economie van het genoeg.
Veel om over na te denken en over door te studeren wat dit alles betekent voor je eigen leven. Jammer dat er daarna nog 25 pagina’s komen. Hierin beschrijft Wolsheimer zijn manier om zich dit alles eigen te maken op een nogal dwingende wijze. Ik werd er in elk geval wat kriegelig van.
Riet Steenbergen-Busstra