Wat was het een vertoning, die presidentsverkiezing in Amerika. En zolang er een boze man in het Witte Huis zit blijft het elke dag weer spannend: wat wordt er nu weer uit de trukendoos gehaald?!
Wat is het toch dat het mij hier in Nederland zo bezig houdt? Ik heb niet echt iets met het Republikeinse, noch met het Democratische gedachtengoed en ben blij dat bij ons meestal wat meer te kiezen valt. Het kiesstelsel in Amerika is een mysterieus gebeuren, dus je moet afgaan op wat wij er hier over te horen krijgen. En dan snap ik het nog niet. Is het dan toch die boze man die alle aandacht weer naar zich toetrekt? Of wilde ik stiekem zijn afgang meebeleven en bleef ik, hoe beter Joe Biden het deed, aan de tv plakken?
Van huis uit zijn uitslagen van verkiezingen een evenement. Mijn ouders maakten er iets van met frisdrank en chips en laat naar bed. Wij, als kinderen, zaten met een schrijfblok op schoot de verkiezingsuitslagen via de radio te volgen. Op onze beurt hebben wij dat ook weer doorgegeven aan ons nageslacht, zij het dat inmiddels de televisie haar intrede had gedaan en de uitslagen continu in beeld verschenen. Maar de belangstelling was gewekt en is gebleven.
Mijn schoonmoeder volgde tot op zeer hoge leeftijd het politieke gebeuren. Zij liet ooit het ouderenuitje van de kerk schieten voor de begrotingsdebatten. Eens zelfs tot 3 uur ’s nachts! En wij bewonderden haar erom. Maar steeds betrof het het vaderlandse politieke gebeuren.
Onze junioren zijn kinderen van hun tijd. Hun wereld is weer een slag groter, daar hoort ook de VS bij. Een van hen had een aantal dagen vrij genomen om het circus te kunnen volgen, compleet met cheesecake en chickenwings onder handbereik. Dat was althans de bedoeling. Uiteindelijk gunde hij zich niet eens tijd om die wings in de oven te leggen. Want stel je voor dat hij het moment suprême zou missen. Hoe gek kun je zijn.
Zo gek waren ook wij. En verslaafd. Het had iets van een soap, dagenlang was elke nieuwe aflevering spannend, terwijl er vaak niets gebeurde. En nog steeds kijk ik dagelijks naar CNN. Toch vind ik het geen entertainment. Ik kan er niet blij van worden: boosheid, machtsmisbruik, wantrouwen, desinformatie, mensverheerlijking en haat. ‘ En God wil het.’
Hoor en zie. En huiver!
Want zover is Amerika nou ook weer niet hier vandaan.
Riet Steenbergen